My Items

I'm a title. ​Click here to edit me.

וירוס הקורונה הורג, זו עובדה. אבל גם בדידות הורגת. אדם מאושפז שמנותק מסביבתו, במיוחד אם הוא תלותי בה וזקוק לה, ואף אם לא, עלול להוסיף משבר נפשי על משברו הבריאותי ולעיתים הדבר הוא שאלה של חיים ומוות. "נפש בריאה בגוף בריא" היא אמרה ידועה, אבל גם "גוף בריא כשבו נפש בריאה" היא אמרה לא פחות נכונה: הרצון והמוטיבציה להחלים הם חלק מההחלמה.
זו הבעיה האישית של החולה הנשלח לאשפוז, אך יש גם בעיה מערכתית. ככל שמספר הנדבקים בקורונה עולה, כך עולה מצוקת האשפוז בבתי החולים בכלל וחשש לקריסת היחידות לטיפול נמרץ בפרט, עד כדי פגיעה בזמינות ובאיכות הטיפול בחולים המאושפזים ולא רק עקב מחלת הקורונה. אמנם המחזות הנוראים שנראו בצפון איטליה עקב קריסת מערכת בתי החולים לא ייראו ככל הנראה בישראל, אבל זעקתם השותקת של הרופאים הכורעים תחת הנטל מחייבת לעשות כל מה שאפשר כדי להקל את העומס במחלקות ולהיערך מערכתית לקראת תחלואת החורף, אשר עשויה להחמיר את מצוקתה של מערכת הבריאות.
איך מקדימים רפואה למכתו של החולה המבודד? איך מספקים חמצן למערכת בריאות שעובדת בקוצר נשימה עקב העומס? אלו שתי בכיות שונות אבל פתרון אחד להן: ניסיונות רבים נעשו בעבר, עוד טרום הקורונה, בעידן העומס על רקע תחלואת השפעת, להעביר חלק מן הטיפול בחולים המתאימים לכך, לבתיהם, כמובן תחת השגחת הרופאים בקהילה באחריות ארבע קופות החולים. אין ספק שאשפוז ביתי, למי שמתאים, עדיף מכל היבט על אשפוז בבית חולים. די לזכור את הזיהומים הצולבים בחיידקים עמידים שנוצרים בבתי חולים. לכך יש להוסיף את המצוקה הנפשית של מאושפז שאין בני משפחתו שוהים במחיצתו.
העובדות האלה מחייבות חשיבה מחודשת: אשפוז בית לחולי קורונה. אין הכוונה לחולים עם תסמונות קלות המבודדים בבתי מלון ייעודיים, וכמובן לא לחולים קשים. הכוונה לחולים בינוניים, עם תחלואה נשימתית מתונה. המעקב אחרי רמת החמצן בדם קל מאוד כיום, באמצעות מכשור פשוט ויחסית זול. השימוש במחולל חמצן חשמלי נפוץ כבר זה שנים לא מעטות. בניית תוכנית פעולה, שלפיה מאומת קורונה המגלה תסמינים ייבדק בחדר מיון ויתויג כמתאים או לא לאשפוז ביתי תוך שיתוף רופא המשפחה בקהילה, לא קשה לתכנון ולא קשה לביצוע, בוודאי ובוודאי אל נוכח פני החלופה של עומס לא סביר בבתי החולים. הבעיה אינה בלוגיסטיקה או בציוד, אלא בקבלת ההחלטה על ידי משרד הבריאות ומנהלי קופות החולים. התועלת הצפויה, מעבר להקלת העומס על בתי החולים, היא הנוחיות והנוחות הגופנית, ובייחוד הנפשית, של החולים שיימצאו בביתם ובחיק משפחתם.
אנו יודעים כעובדה שגם כיום, בצורה לא מאורגנת ולא מושגחת, משפחות רוכשות מכשירי מד ריווי חמצן וגם מזוודות מחוללי חמצן, אבל בהיעדר מתווה ממוסד והשגחה רפואית, זה מסוכן! אשפוז "פיראטי", מהסוג שנחשף בכתבתו של יאיר שרקי בחדשות 12, הוא בגדר לקיחת החוק לידיים והימור על חיי אדם.
זאת סיבה נוספת לייצר מתווה מסודר, אשר יחזק את נושא אשפוז הבית וימנע את הסכנה שלוקחים על עצמם כל המנסים לעשות זאת בכוחות עצמם, ללא פיקוח והכוונה. חיזוק הרפואה בקהילה, מטרה נכספת של מערכת הבריאות זה שנים, יכול כעת, תוך ניצול הפנדמיה, להתקדם צעד נוסף וחשוב ביותר, והיא זקוקה לזה כעת, בדיוק כמו החולים, כאוויר לנשימה.
הכותב משמש יו"ר מייסד של אגודת "למענכם" המעניקה ייעוץ רפואי וולונטרי

לייצר מתווה מסודר לאשפוז בית לחולי קורונה

Medical guidance – making the journey better
Sometime it comes out of the blue, sometimes the new come after a long period of uncertainty and nerve-racking waiting; however it is, the moment a patient gets medical diagnosis of a new illness, his/her life is no longer the way it was, and he/she is required to embark on a new journey fighting their illness. That patient came out of the doctor's office burdened with new and confusing medical terms and with names of tests, drugs and treatments that he/she has never encountered before. Now they must face not only the new disease, but also great confusion. They do not always know who to turn to, what to do first and what next, which expert will know to provide them with the correct response, which treatment they are entitle to and where. Many times, they will also be dealing with a financial challenge, and will have to find resources for many and unexpected expenses.
In order for a patient to succeed in overcoming all the obstacles before him/her and achieve better coping with their illness, they require guidance, someone to learn about the patient's complete medical background, understand their needs and urgency, be familiar with the array of available choices and guide him/her to the best and most accurate response for him/her. This is in fact the medical guidance and accompaniment we provide here at Lema'anchem – Maflee La'asot.
The purpose of the medical guidance is to rid the patient of the heavy burden involved in coping with the disease, run the required communication with the various entities such as physicians, HMOs and hospitals, bridge between them and the patient and his or her family, guide the patient in their next moves and accompany them throughout the journey.
Staying on top of things
In order to provide the most accurate response, the medical counselor must be thoroughly familiar with the medical system, maintain constant relations with the hospitals and HMOs, know the most up-to-date technologies, study the physicians working in Israel and worldwide in countless specialties, complex as they may be, and in fact coordinate the patient's needs with the available treatment options.
A medical counselor who has close ties to the main actors in the health system and recruits the best experts can synchronize different entities for the benefit of the patient's care. For example, when dealing with a complex case, requiring the opinion of various experts, the medical counselor will organize brainstorming between several experts to look for the most suitable solution. A medical counselor can create special collaborations for the benefit of the patient. For example, if a patient requires surgery that is considered rare in Israel, while another country has a medical center specializing in such surgeries, the medical counselor would know to refer the patient to that hospital to ensure the best care for the patient. In different cases, a second opinion is able to prevent an unnecessary procedure, as current studies show that 30% of surgeries performed worldwide are unnecessary. When a patient gets one opinion from a physician recommending surgery, but two or three other physicians believe surgery is not in place, the patient is spared a complicated procedure.
A more efficient process
When patients cope with medical treatment by themselves, they will probably rely on the information from their doctor or information they receive from non-qualified sources such as the internet or recommendations from friends. They will schedule an appointment to see a specialist who is considered an authority and wait for months, without knowing that there are other, lesser known physicians who have extensive experience and can see them in a few days, or that another HMO has a specialist who is more suitable than the one they reached through their own HMO. They will not know the available technologies, and, above all, will not have anyone to make sure they really are getting the best care, someone to keep in close contact with them and their family throughout the treatment, speak to the treating physician for updates and make sure the attitude towards them is appropriate and kind.
The medical guidance allows patients to move through the journey ahead of them more efficiently, easily and pleasantly and arrive at the most appropriate response. In Lema'anchem – Maflee La'asot, we provide the medical guidance at no cost, and with the help of authoritative expert physicians from Israel and around the world who contribute their professional abilities, on a completely voluntary basis.

Medical guidance - making the journey better

הוא היה אחר. שונה מכל מה שפגשנו עד כה. הוא קבע רף גבוה מאוד משום שהוא, בשונה מרבים הפועלים למען הזולת הטה שכמו לסבול. הוא נשא בסבלם של המושתלים, חי את כאבם ואף שילם מחיר אישי כבד רק כדי שיוכל להציל חיים. לעתים אני תוהה ביני לבין עצמי כמה אנחנו מוכנים לשלם בשביל להיטיב עם הזולת. עסקנות רפואית היא נושא הדורש הקרבה, זמן, משאבים ומסירות - אך מאידך, מתגמל נפשית וטומן בחובו סיפוק שאין גדול ממנו - הצלת חיים.
לפני שבועות אחדים הרב הבר, זכר צדיק לברכה, ביקר במשרדי וביקשנו יחד לסייע לחולה בהתמודדות מול אתגר רפואי. הסתכלתי עליו תוך כדי הפגישה וחשתי הערצה גדולה. לא בגלל 820 המושתלים שקיבלו חיים בזכותו, אלא בגלל אותה שנה נוראית שבה עבר מעצר, חקירות, דיווחים איומים בחדשות על חשד לסחר באיברים - כל זאת רק כדי לקבל כעבור שנה הודעה על סגירת התיק ושבעצם לא היו דברים מעולם.
הרהרתי אז, האם מישהו מאיתנו היה מוכן לשאת בסבל הזה למען הזולת. מרבית עסקני הרפואה היו טורקים את הדלת על פעילות החסד שלהם עוד באותו היום. אבל הרב הבר ראה לנגד עיניו את המטרה הנעלה - והחליט להמשיך. לא סתם להמשיך, אלא הגדיל לעשות והצליח להקסים את אחד הגורמים המעורבים בחקירה עד שהחליט לתרום בעצמו כליה.
הרב הבר הציב רף חדש של התנדבות והוא הנכונות לסבול בשביל האחר. איש ענוותן, צנוע, שלא ביקש מאומה מלבד הצלת חיים. הוא פעל מתוך אידיאולוגיה ומחויבות למשימת העל, שאותה הגדיר כ"סיום הרשימה" של הממתינים להשתלת כליה - וסבל בשל כך. גם על פי החשד שנחקר והופרך, מושתלים תרמו כסף. הטענה היתה שהם תרמו לפרסום בעיתונות שמטרתו לעודד תרומות כליה.
הרב הבר היה גשר מדהים בין עולמות: הוא עצמו השתייך למגזר החרדי, מרבית תורמי הכליה שגייס באו מהציבור הדתי-לאומי (בדגש על יהודה ושומרון), והנתרמים ברובם השתייכו למגזר הכללי - ממגוון שכבות האוכלוסייה.
הוא לא השפיע רק על המושתלים שזכו בחיים חדשים, אלא שינה מן הקצה אל הקצה את חייהם של 820 התורמים ששוכנעו למסור איבר מגופם למען אדם שאותו לא הכירו, על כל הכרוך בכך. זו רמה אחרת של נתינה. זו הנכונות לסבול בשביל אחר, הסטנדרט הגבוה שהציב לעצמו הרב הבר, ואולי היה זה סוד הצלחתו. יהי זכרו הטהור והקדוש ברוך.
הכותב הוא יו"ר אגודת "למענכם", המעניקה יעוץ והכוונת רפואית בחינם
הכתבה פורסמה בעיתון ישראל היום.
https://www.israelhayom.co.il/opinion/754905

האיש שחי את כאבם של המושתלים

בעת האחרונה עומד המגזר החרדי בפני הסתערות לא פשוטה: מתקפת חצבת. לא המחלה עצמה, אלא הפניית אצבע מאשימה כלפי החרדים כאילו הם האחראים להתפרצות החצבת והפצתה בישראל. הראשונה לחבוט בהם היתה ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, ובעקבותיה הצטרפו גורמים נוספים, כולל עיתונאים בכירים.
מדובר בהאשמות כוזבות. כמי שפועל בזירה הרפואית כ־20 שנה, אני יכול להעיד שהמגזר החרדי מתחסן בהמוניו. הרבנים מורים, מוסדות החינוך מדרבנים, העיתונים כותבים וקיימת מודעות גבוהה ביותר לחשיבותה של פעולת ההתחסנות.
נכון, יותר ילדים חרדים נמצאו חולים בחצבת - זו עובדה. אבל מסע הרדיפה והאשמת המגזר כולו בהפקרות, בבורות, בהזנחה ובחוסר אחריות הורית - הם בגדר עלילת שווא. מספר הנדבקים הגבוה איננו נובע מאיזו מזימת רבנים שקראו לעדריהם הצייתנים שלא להתחסן. ההסבר לתופעה נעוץ בנתונים הדמוגרפיים ובתנאים האובייקטיביים של המגזר ואורח חייו.
בשונה מהמגזר החילוני, בציבור החרדי קיימת אינטראקציה גבוהה יותר בין הילדים. שעות הבילוי בצוותא מרובות יותר, הן בזמן הלימודים והן בשעות אחר הצהריים, והן כוללות שהות ממושכת יותר בחללים סגורים כבתי כנסת, מוסדות חינוך ועוד. גם לילודה הגבוהה יש השפעה על הסטטיסטיקה.
הגיוני שבמגזר שבו גדלים ילדים רבים בכל בית, יעלו סיכויי ההדבקה. כיתות עמוסות, בתי כנסת, אולמות השמחה השוקקים בכל ערב - כל אלו מאפיינים ייחודיים למגזר החרדי, שרובו ככולו אמנם מתחסן, אך איננו יכול "לחמוק" מדפוסי חייו החברתיים.
האם הוגן להסיק שילדים חרדים רבים נדבקו כי החרדים מסרבים להתחסן? באותה מידה אפשר לקבוע שלחרדים קר יותר, כי הם לובשים חליפות וכובעים. זו כמובן השמצה פוגענית ומכלילה, ויש בה גם מידה לא מבוטלת של חוסר אחריות ציבורי: מישהו עוד עלול לחשוב שלגיטימי לא להתחסן, כי הנה גם החרדים לא מתחסנים.
כיועץ רפואי קיבלתי אינספור פניות כמעט בכל נושא; אך לאורך שנותיי בתחום פעמיים בלבד פנו אלי בעניין הידבקות בחצבת. שתי הפניות האלו, אגב, הגיעו מהורים לילדים בקיבוץ שבו נמנעים מלחסן מטעמים אידיאולוגיים. את מאמצי ההסברה יש למקד אפוא בקהל שמודע לנסיבות ולסיכונים, ולמרות זאת בוחר שלא להתחסן.
הדחף לצוד מכשפות ולסמן שעירים לעזאזל הוא פסול, בוודאי כשמדובר במגזר שלם שכל חטאו הוא ריבוי ילדים המנהלים אורח חיים חברתי ושמח. הוא בעיקר פוגע בהגברת המודעות לבעיה של כלל הציבור, הנתפסת בטעות כ"צרה של החרדים". די להכללות; החרדים לא מפיצים מחלות.
הרב יוסי ערבליך הוא יו"ר אגודת "למענכם" המעניקה ייעוץ רפואי ללא תמורה
 
הכתבה פורסמה בעיתון ישראל היום.
https://www.israelhayom.co.il/opinion/609579

לחרדים קר - עובדה: הם לובשים חליפות

אם למישהו יש ספק קל אז כדאי להסיר אותו כעת מהשולחן. סיבוב שני של הקורונה הוא רק עניין של זמן. לא מדובר בנבואת זעם ולא בתרחיש מבית מדרשם של רואי השחורות. זו עובדה שהיא תוצאה מתבקשת של ההתנהגות וההתנהלות שלנו.
דרת ההקלות שפורסמו במוצאי שבת היא תולדה של לחץ אדיר שמקורו במשרדי האוצר והכלכלה בתמיכת בעלי העסקים הרואים את עסקיהם קורסים ואת מטה לחמם נשבר. הציבור בישראל הוא מתוחכם ונועז ולכן יוצא מתוך הנחה כי ההקלות לא נועדו רק לסייע לעסקים אלא מלמדות על השתלטות על הנגיף, דבר שאיננו נכון כל עוד אין תרופה וחיסון בנמצא.
התוצאה היא ניצול ההקלות להתחכמויות, הפרות שיטתיות של הכללים מתוך מחשבה שאין בהן צורך אמיתי וידיעה שרובן אינן בנות אכיפה. הנה כבר הוסרה חובת מדידת חום בחנויות, הנה המשטרה אומרת שאין לה דרך לוודא מי חצה את 500 המטרים בריצת האירובי, והנה עוד ועוד תיעודים מציפים את הרשתות של הפרות, כמו שקוראים לזה אצלנו, מהמקפצה.
כשפרופ' ברבש ציין כי עד הפסח יאובחנו 10,000 חולים הוא נראה כהוזה, אבל כשהמספר התאמת הציבור הגיב בזלזול; רובם מחלימים, אסימפטומטיים, רק 100 וקצת מתים וגם הם עם מחלות רקע ובגילים מופלגים, אין "רלוונטיות" למספר החולים הגבוה. די להביט לספרד וצרפת, ולארה"ב ואנגליה, ולהבין שלא כך פני הדברים.
הישראלים התרגלו לסמוך על היושב במרומים, על המוסד, על נתניהו, על הרופאים המקצוענים והמסורים, על המוח היהודי, ובעצם הפכנו למנהלי סיכונים של עצמנו שעל בסיס כל הנתונים האלו החלטנו שמותר לנו לצאת להפגנות צפופות בשם הדמוקרטיה, להפעיל מנייני תפילות בחשאי בשם הדת, לקיים דיונים רבי משתתפים בבג"ץ ולאכול את סעודות החג עם בני משפחה צעירים. טוב עשתה הנהגת הציבור החרדי, שקראה לו להתעלם מההקלות, ולהמשיך לשבת בבתים. אין לתושבי בני ברק את הפריבילגיה לסיבוב נוסף על הגב שלהם. והסיבוב הנוסף, כאמור, הוא רק עניין של זמן.
זעקת המשק כנה. יש צורך אמיתי במתן הקלות אך אלו לא יכולות להתקיים מבלי שנקפיד באדיקות על הכללים. במסיבת העיתונאים הבאה, כשיעלו בזה אחר זה הנואמים ויגידו, ביקשתם הקלות - קיבלתם הדבקות, אולי נבין שהפעלת הלחץ היתה בעוכרנו. זו לא עת למאבקים, לא זמן לאיומים, זו מגיפה שגובה חיים. הניחו למקבלי ההחלטות לנהל את האירוע מבלי להפעיל לחצים, הרי בתוככי ליבכם אתם סומכים עליהם. אל תסכימו לסיבוב נוסף על הגב שלכם, אל תתחכמו כי הפעם זה הולך להיות סיבוב חד ותלול בהרבה.
הכותב הוא יו"ר אגודת "למענכם" המעניקה ייעוץ והכוונה רפואית חינם
הכתבה פורסמה בעיתון ישראל היום.
https://www.israelhayom.co.il/opinion/753049

מחיר ההקלות.

מי שמאמין לא מפחד: וונדר וומן והסלבס מפרגנים ליועץ הרפואי מבני ברק.
הרב יוסי ערבליך הוא לא אדם מאוד מוכר, לפחות עד ליום חמישי בערב, אז העלו כמה מפורסמים, וביניהם גם גל גדות, פוסט שכתבה מלי לוי ובו היא מספרת על הקשר עם הרב מבני ברק.
לוי סיפרה כי בימים האחרונים נאלצה לבקר בבית חולים בעקבות מחלה של בן משפחה. "בימים האחרונים אני נאלצת לבלות לא מעט בבית חולים, בעקבות מחלה של בן משפחה קרוב, מרגישה כל כך חסרת אונים מול מערכת הבריאות הציבורית והביורוקרטיה בה. למזלי הרב התוודעתי לארגון הוולונטרי 'למענכם', בראשות הרב יוסי ערבליך, שישר דאג, עזר, סיפק שירותי מידע וייעוץ רפואי ובעיקר הכוונה", כתבה לוי.
בהמשך המליצה: "אז אם יש לכם בעיה רפואית, זקוקים לרופא, ניתוח או ייעוץ רפואי, ואינכם יודעים למי לפנות, ארגון 'למענכם' יעזור לכם בהתנדבות מלאה".
את הפוסט שיתפו גם חבריה של לוי מעולם הבידור, ובהם רותם סלע, אסי עזר ומיה דגן.
 
הכתבה פורסמה בעיתון ישראל היום.
https://www.israelhayom.co.il/article/687731

מדוע הסלבס מפרגנים לעסקן מבני ברק?

מפגש מיוחד התקיים השבוע בין צוותי הייעוץ הרפואי של "למענכם" בראשות הרב יוסי ערבליך לבין ראש עיריית הרצליה משה פדלון המכהן כראש ועדת הבריאות במרכז השלטון המקומי.
📷📷
במפגש הציג ראש העיר את תכנית העבודה שלו לאירועי התפרצות נגיף שבבסיסה חלוקת ערים לרובעים כשכל רובע מופקד בידי גורם מקצועי. "בכך נוכל למנוע קריסה של המערכות העירוניות כפי שהתרחש במשבר האחרון" אמר.
הרב יוסי ערבליך סקר את המחקרים האחרונים שהתפרסמו בעולם סביב נגיף הקורונה והתובנות הנגזרות מהן. בין היתר ציין הרב ערבליך כי נוכח השינויים שעובר הנגיף מוקדם לחשוב שהאיום מאחורינו.
📷
ראש עיריית הרצליה ויו"ר ועדת הבריאות של השלטון המקומי הודה לצוות היועצים של 'למענכם' על פעילותם בחזית ההסברה לציבור החרדי במגוון אמצעים והעמדת המוקד הרפואי של האגודה לטובת שאלות ותשובות בסוגיית הקורונה. "בתוך כל הכאוס הייתם אי של שפיות, אות ומופת לארגון שטובת הציבור לנגד עיניו" אמר. הוא העלה על נס את העובדה כי מספר ראשי רשויות ציינו את 'למענכם' כמי שעמדה לימינם בתקופה המאתגרת.
הרב ערבליך ומר פדלון קיימו דיון עם חבר מועצת העיר אלעד צדיקוב בה דנו באופן הניהול של משבר אפידמיולוגי ברמה המוניציפאלית ועל תפקידן של עיריות במתן מענה לתושבים.
הרב ערבליך ציין כי ראש העיר היה הראשון שהתריע מפני נקודת התורפה של בתי האבות המהוות לאור האוכלוסייה בסיכון גבוה המתגוררת בה – עוד בטרם הופיעה הקורונה בישראל. יו"ר 'למענכם' הבטיח להמשיך את שיתוף הפעולה עם המרכז לשלטון מקומי ועם ועדת הבריאות מטעמו.
פורסם באתר חדרי חרדים.
https://www.bhol.co.il/news/1102519

תכנית עבודה לטיפול בהתפרצויות הנגיף

לפעמים זה קורה כרעם ביום בהיר, לפעמים הבשורה מגיעה אחרי תקופה ארוכה של אי-ודאות והמתנה מורטת עצבים, ובכל מקרה ברגע שבו חולה מקבל אבחון רפואי למחלה חדשה, חייו כבר אינם כשהיו, והוא נדרש לצאת לדרך חדשה במאבק במחלתו. אותו חולה יצא מחדר הרופא עמוס במונחים רפואיים חדשים ומבלבלים ובשמות של בדיקות, תרופות וטיפולים שלא שמע עליהם מעולם. כעת עליו להתמודד לא רק עם המחלה החדשה אלא עם בלבול רב. הוא לא תמיד יודע למי אליו לפנות, מה לעשות קודם ומה אחר-כך, איזה מומחה ידע לתת לו את המענה הנכון, לאיזה טיפול הוא זכאי והיכן. לא אחת גם יתמודד עם אתגר כספי, ויאלץ למצוא משאבים להוצאות כספיות רבות ובלתי צפויות.
כדי שחולה יצליח לעבור את כל המכשולים שלפניו ולהשיג התמודדות טובה עם מחלתו נחוצה לו יד מכוונת, גורם כלשהו שילמד על הרקע הרפואי של החולה בשלמותו, יבין את הצורך שלו ואת הדחיפות, יכיר את כל מגוון האפשרויות הקיימות ויכוון אותו למענה המדויק ביותר והטוב ביותר עבורו. זהו למעשה הליווי הרפואי, ליווי שאנו מעניקים אצלנו בלמענכם מבית עמותת מפליא לעשות.
מטרת הליווי הרפואי היא להוריד מידיו של החולה את הנטל הכבד הכרוך בהתמודדות עם המחלה, לנהל את התקשורת הנדרשת מול הגורמים השונים כמו הרופאים, הקופות ובתי החולים, לטווח בינם לבין החולה ומשפחתו, להנחות את החולה בצעדיו הבאים וללוות אותו לאורך כל הדרך.
עם היד על הדופק
כדי להעניק את המענה המדויק ביותר, על היועץ הרפואי להכיר את המערכת הרפואית על בורייה, לשמור על קשר רציף עם בתי החולים וקופות החולים, להכיר את הטכנולוגיות החדישות ביותר, ללמוד על הרופאים הפועלים בארץ ובעולם באין-ספור התמחויות מורכבות ככל שיהיו ולמעשה לתאם בין הצורך של החולה להיצע הטיפולי הקיים.
יועץ רפואי שמחזיק בקשרים הדוקים עם הנפשות הפועלות במערכת הבריאות ומגייס את המומחים הטובים ביותר, יכול לסנכרן בין גורמים שונים למען הטיפול בחולה. לדוגמה כשיש מקרה מורכב הדורש את חוות דעתם של מומחים שונים, היועץ הרפואי יתאם סיעור מוחות בין כמה מומחים כדי לבחון את הפתרון הנכון ביותר. יועץ רפואי יכול לייצר שיתופי פעולה מיוחדים לטובת החולה, כך למשל אם חולה נדרש לניתוח שבארץ נחשב לנדיר, אך במדינה אחרת קיים מרכז רפואי המתמחה בניתוחים מסוג זה, היועץ הרפואי ידע להפנות את החולה לאותו בית חולים כדי להבטיח לו את הטיפול הטוב ביותר. במקרים שונים ייתכן שחוות דעת נוספת תמנע פרוצדורה מיותרת, כך מחקרים עדכניים מראים כי 30% מהניתוחים המתקיימים בעולם מיותרים. כשחולה מקבל חוות דעת אחת מרופא הממליץ לו לגשת לניתוח, אך שניים או שלושה רופאים אחרים סבורים שזה לא המקום לנתח, תיחסך מהחולה פרוצדורה מורכבת.
תהליך יעיל יותר
כשחולה מתמודד לבדו עם הטיפול הרפואי, הוא ככל הנראה יסתמך על המידע שהוא מקבל מהרופא או על מידע שמגיע ממקורות לא מוסמכים כמו הרשת או המלצות מחברים. הוא יקבע תור למומחה שנחשב לאוטוריטה וימתין לו חודשים בלי לדעת שיש רופאים נוספים בעלי ניסיון רב אך פחות מוכרים שיכולים לקבל אותו בתוך ימים ספורים, או שבקופה אחרת נמצא מומחה מתאים יותר מהמומחה שהגיע אליו דרך הקופה שלו. הוא לא יכיר את הטכנולוגיות הזמינות לו,ויותר מהכול, לא יהיה מי שיוודא שהוא אכן מקבל את הטיפול הטוב ביותר, שישמור על קשר הדוק איתו ועם בני משפחתו לאורך כל הטיפול, שישוחח עם הרופא המטפל לקבלת תמונת מצב ושיוודא שהיחס שהוא מקבל ראוי ואדיב.
הליווי הרפואי מאפשר לחולה לעבור את המסע שלפניו בצורה יעילה יותר, קלה יותר ונעימה יותר ולהגיע למענה הנכון ביותר. בלמענכם מבית עמותת מפליא לעשות אנו מעניקים את הליווי הרפואי ללא כל תמורה כספית, ומסתייעים ברופאים מומחים ברי-סמכא מהארץ ומהעולם שתורמים מיכולתם המקצועית בהתנדבות מלאה.

ליווי רפואי – להפוך את המסע לטוב יותר

אם למישהו יש ספק קל אז כדאי להסיר אותו כעת מהשולחן. סיבוב שני של הקורונה הוא רק עניין של זמן. לא מדובר בנבואת זעם ולא בתרחיש מבית מדרשם של רואי השחורות. זו עובדה שהיא תוצאה מתבקשת של ההתנהגות וההתנהלות שלנו. דרת ההקלות שפורסמו במוצאי שבת היא תולדה של לחץ אדיר שמקורו במשרדי האוצר והכלכלה בתמיכת בעלי העסקים הרואים את עסקיהם קורסים ואת מטה לחמם נשבר. הציבור בישראל הוא מתוחכם ונועז ולכן יוצא מתוך הנחה כי ההקלות לא נועדו רק לסייע לעסקים אלא מלמדות על השתלטות על הנגיף, דבר שאיננו נכון כל עוד אין תרופה וחיסון בנמצא.
 
התוצאה היא ניצול ההקלות להתחכמויות, הפרות שיטתיות של הכללים מתוך מחשבה שאין בהן צורך אמיתי וידיעה שרובן אינן בנות אכיפה. הנה כבר הוסרה חובת מדידת חום בחנויות, הנה המשטרה אומרת שאין לה דרך לוודא מי חצה את 500 המטרים בריצת האירובי, והנה עוד ועוד תיעודים מציפים את הרשתות של הפרות, כמו שקוראים לזה אצלנו, מהמקפצה.
שפרופ' ברבש ציין כי עד הפסח יאובחנו 10,000 חולים הוא נראה כהוזה, אבל כשהמספר התאמת הציבור הגיב בזלזול; רובם מחלימים, אסימפטומטיים, רק 100 וקצת מתים וגם הם עם מחלות רקע ובגילים מופלגים, אין "רלוונטיות" למספר החולים הגבוה. די להביט לספרד וצרפת, ולארה"ב ואנגליה, ולהבין שלא כך פני הדברים.
הישראלים התרגלו לסמוך על היושב במרומים, על המוסד, על נתניהו, על הרופאים המקצוענים והמסורים, על המוח היהודי, ובעצם הפכנו למנהלי סיכונים של עצמנו שעל בסיס כל הנתונים האלו החלטנו שמותר לנו לצאת להפגנות צפופות בשם הדמוקרטיה, להפעיל מנייני תפילות בחשאי בשם הדת, לקיים דיונים רבי משתתפים בבג"ץ ולאכול את סעודות החג עם בני משפחה צעירים. טוב עשתה הנהגת הציבור החרדי, שקראה לו להתעלם מההקלות, ולהמשיך לשבת בבתים. אין לתושבי בני ברק את הפריבילגיה לסיבוב נוסף על הגב שלהם. והסיבוב הנוסף, כאמור, הוא רק עניין של זמן.
זעקת המשק כנה. יש צורך אמיתי במתן הקלות אך אלו לא יכולות להתקיים מבלי שנקפיד באדיקות על הכללים. במסיבת העיתונאים הבאה, כשיעלו בזה אחר זה הנואמים ויגידו, ביקשתם הקלות - קיבלתם הדבקות, אולי נבין שהפעלת הלחץ היתה בעוכרנו. זו לא עת למאבקים, לא זמן לאיומים, זו מגיפה שגובה חיים. הניחו למקבלי ההחלטות לנהל את האירוע מבלי להפעיל לחצים, הרי בתוככי ליבכם אתם סומכים עליהם. אל תסכימו לסיבוב נוסף על הגב שלכם, אל תתחכמו כי הפעם זה הולך להיות סיבוב חד ותלול בהרבה.

תעצרו רגע את המלחמה בין המשק לבריאות.

בקרו אותנו

השותפים שלנו

מפת האתר

למענכם - מפליא לעשות