top of page

הפרעות בתפקוד רצפת האגן; מסכת של סבל ממשי

author |

ד"ר מרק באר-גבל

22.2.21

הפרעות בתפקוד רצפת האגן; מסכת של סבל ממשי
תסמינים מועטים בלבד מבטאים הפרעות תפקודיות של מערכת העיכול ורצפת האגן. ייתכנו תלונות על כאבים, עצירות, קושי במתן שתן, בריחת שתן, צואה או גזים, גרד, שלשול או כאבי מחזור. ככלל, תסמין הוא ביטוי לשיבוש בתפקוד של איבר, בין אם אמיתי ובין אם הנחשב לכזה. תסמין מסוים עשוי לנבוע ממספר גורמים, שלא כולם מוכרים בהכרח למטופל. לעתים החשש בלבד ממחלה יוכל להוליד תסמין. התסמין הוא כותרת של סיפור. הוא ביטוי לסבל . הוא ידו של המטופל הזועקת לעזרה.
מבחינה פיזיולוגית, תסמין מבטא חוסר איזון של אחד או כמה תפקודים חיוניים בגוף כגון שליטה על הסוגרים ופינוי פסולת מהגוף, ולכן עלול להופיע במהלך פעילותו של איבר מסוים בגוף. הכאב עשוי להופיע בעת מתן שתן, התרוקנות המעיים (הפרשת הצואה), ובמהלך פעולה בסיסית כגון לידה, יח"מ ואכילה. תפקודים אלו הנם חיוניים. בשנות הינקות והילדות, נדרש להגיע לגיל שנתיים כדי להיגמל מעשיית שתן בחיתולים, ולגיל ארבע כדי לשלוט על הפרשת הצואה. מנגד, תפקוד מ. ותפקוד הרבייה מצריכים מידה גדולה יותר לאין שיעור של בגרות אישית, נפשית וחברתית.
מערך התפקודים האלו הוא מורכב. במהלך הזמן, נוצרים קשרים מרובים בין איברים, שרירים, ועצבים שונים ובין הסביבה החיצונית והפנימית של הגוף כדי לוודא תיפקודיות מירבית. תפקודים אלו מצויים תחת הבקרה של המוח המבטא את מאוויינו, מניעינו ודחפינו הפנימיים.
לעתים תכופות, הפרעות תפקודיות אלו מתפתחות תחילה באחד מאיברי האגן על ידי הפעלה לא מותאמת של שריר, על רקע התרחשות של פגיעה זמנית. השלבים הראשונים באים לידי ביטוי בדלקת בדרכי השתן, דלקת הקיבה והמעיים, זיהום נרתיקי וכיוצא בזה. תופעות אלו אינן נדמות חריגות ולרוב אינן מעוררות תשומת לב מיוחדת. אלא שמפאת הקשר המתקיים בין כל איברי האגן ובין השרירים המייצבים אותם במקומם, יתר איברי ושרירי האגן יושפעו מכך ותפקודם ייפגע גם כן, עד לכדי בעיה כללית באגן. הכאב מתפשט וכולל את כל האיברים, שרירים ועצבים הקשורים לתפקוד האגן.
המטופלים מתקשים מאוד להעלות על דעתם קיומו של קשר בין תופעות שונות כל כך זו מזו. לא אחת, מטופלים פונים לטיפול רפואי רק בשלב מאוחר יותר, עקב הימשכות בעיות אלו. בשלב זה, הפגיעה מגיעה עד לאיברים האינטימיים, מצב המסב למטופל תחושות של בושה ומבוכה, כך שעשויים לחלוף חודשים או שנים עד שהמטופל ייגש לרופא. ואולם, הרופא אינו יודע תמיד לתת מענה מיטבי לתלונות אלו המקיפות בעיות גסטרואנטרולוגיות, פרוקטולוגיות, גניקולוגיות או בדרכי השתן. על כן, במקרים רבים, הטיפול המוענק למטופלים אלו הוא חלקי בלבד.
ההליך הרפואי שאנו מציעים, המיושם על ידינו זה למעלה מ-20 שנה בבתי החולים קפלן, תל השומר ולניאדו, פועל באופן הפוך למתואר לעיל.
התסמין, בין אם מדובר בעצירות, קושי בהפרשת צואה או שתן, בריחת שתן, או כאבים באגן, באזור פי הטבעת והרקטום, בנרתיק, בעריה, בבטן או בגב התחתון, הוא בבחינת "קצה הקרחון". באמצעות שיחה, תשאול, בדיקות קליניות ובמקרה הצורך בדיקות משלימות, אנו מנסים להבין תלונות אלו, את הקשר ביניהן, את ההיסטוריה הרפואית של המטופל, את חוויות חייו, תאונות שהמטופל עבר, בעיותיו הרפואיות והשקפותיו. מכלול הגורמים האלו משפיע על סוג התסמין ועל עוצמתו.
אנו עורכים בדיקה כללית של הגוף, מערכת העיכול, מערכת הרבייה הנשית ומערכת השלד והשרירים. אנו בודקים גורמי סיכון העשויים להשפיע על תפקוד איברי האגן כגון השמנה, לידות קשות, הרגלי אכילה, פעילות גופנית, משקל, ניתוחים ואיזון אישי. מתח (סטרס), חרדה או דיכאון הם גורמים שנוכחותם מתקשרת עם כל התפקודים הפיזיולוגים בגוף. לאחר שהובנו ההיסטוריה של המטופל ובעיותיו ונקבעה אבחנה, יינתן טיפול רב-תחומי לבעיה רפואית אחת או יותר, בהתאם לצורך, על ידי פיזיותרפיסטים, תזונאים, פסיכולוגים ומנתחים. לעיתים קרובות יתחילו את הטיפול בפיזיותרפיה ותרופות. ניתוח יבוצע רק כמוצא אחרון לצד שיקום תפקודי האגן. הניתוח יהיה כרוך ברמת פולשנות מינימלית, ויוצע בעיתוי הנכון על פי מהלך המחלה של המטופל. בדרך כלל, יינתנו בשלב הראשוני רק טיפולי פיזיותרפיה וטיפול רפואי ללא ניתוח.
היתרון בגישה אינטגרטיבית ורב-תחומית זו הוא ברור עבור המטופל, הנוכח שכלל בעיותיו נלקחות בחשבון. המטופל חש כי הוא זוכה לטיפול מלא ויכול להישען על צוות רפואי עליו הוא סומך. החשיבות היא רבה ברמה האפידמיולוגית בהתחשב בעובדה ש-25% מהנשים מועדות לבעיות הקשורות לתפקוד לקוי של האגן, וכ-15%-10% מביניהן צפויות לעבור ניתוח אחד או יותר. אם כן, לגישה טיפולית זו, שהיא הדרגתית, אינטגרטיבית ובעלת רמת פולשנות מינימלית, יש השפעה ניכרת.
כאבי אגן או בטן כרוניים הם שכיחים לא פחות. כאבים כרוניים (הנמשכים מעל חצי שנה) באגן מופיעים בקרב 15% מהנשים.
כאבים כרוניים אלו שונים מאוד מכאבים עזים שקשורים לטראומה או דלקת הנעלמים עם הריפוי מהמחלה. כאבים אלו פועלים לטובת המטופל שכן הם נועדו לעורר את המערכת החיסונית של הגוף ולאלץ את המטופל לנוח. הכאבים הכרוניים הם מפושטים, מתמשכים, משתקים ובלתי צפויים. בהיותם כאלו, הם מעוררי דאגה ומשרים דיכאון על המטופל. הכאבים עצמם הופכים כך למחלה עצמה, ומבטאים את השיבוש במערכת העצבים ואת אי הסתגלותו של המטופל למצב חדש זה. הגורמים המחוללים את הכאב אינם ידועים בבירור. הם גם שונים מהגורמים שהביאו אותו. הכאבים עשויים להופיע במוקדים מחוץ לאגן או לבטן כתוצאה מנפילה, תאונה, מחלה, טראומה נפשית או מתח נפשי.
עם הזמן שעובר, שרירי האגן, האיברים ומערכת העצבים ההיקפית מופעלים ומתקשרים ביניהם. הם משפיעים זה על זה על ידי החרפת הכאב וההפרעה התפקודית. ואולם המוח אינו מצליח להרגיע את אותות הכאב המועברים על ידי מערכות הגוף. הטיפולים השגרתיים לכאבים עזים מתגלים כבלתי יעילים, ותרופות על בסיס מורפיום או תרופות נגזרות יכולות רק להקל זמנית על הכאב, וזאת במחיר של תופעות לוואי קשות. בהדרגה, הכאב נעשה עמיד לתרופות אלו ולכן תרופות אלו לא מומלצות לטווח הארוך.
בתחום זה גם כן, השיטות שאנו נוקטים מבוססות על אבחנה רפואית שתבדוק באמצעות בדיקות קליניות, פיזיות ולעיתים בדיקות משלימות את כל המערכות הקשורות לכאב. יתועדו ההיסטוריה של המטופל וגורמים שונים הקשורים לכאב. הטיפול המקיף שיינתן יכלול את האיברים, השרירים והעצבים. הכאב יטופל באמצעות תרופות למערכת העצבים המרכזית או שיטות ברמת פולשנות מינימלית. יילקחו בחשבון הפן הרגשי והנפשי של הכאב, רמת החרדה והדיכאון של המטופל, היות שגורמים אלו הופכים את הטיפול למורכב יותר.
אנו שמחים להציע לכם החל מיעוץ, בדיקות המתבקשות על למצבכם הבריאותי ועד לקיחת אחריות מלאה על הטיפול בכם, עקב תלונות על אי תיפקודיות באגן או על כאבים כרוניים בבטן או באגן. במידה ותרצו לקבל ייעוץ עליכם להביא את כל המסמכים הרפואיים שבידכם.
מרפאת גסטרואנטרולוגיה ורצפת האגן
רח' ירושלים 39 קרית אונו, קומה 6, קרית אונו
טלפון: 036359875 035354442
מייל: gastrodedical@gmail.comExperts on Speed Dial

Experts on Speed Dial

Function preservation during brain surgery

Function preservation during brain surgery

From the cancer research to the war against COVID-19

From the cancer research to the war against COVID-19

For our sake: Fighting Covid-19

For our sake: Fighting Covid-19

A collaboration between Lema'anchem organization and the University of Ariel

A collaboration between Lema'anchem organization and the University of Ariel

Medical guidance - making the journey better

Medical guidance - making the journey better

לבן-צר-לוגו-חדש.png
%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95-%D7%9C%D7%9E%D7
bottom of page