top of page

ליווי רפואי – להפוך את המסע לטוב יותר

להיכנס משגרת בריאות להתמודדות עם מחלה, אלו ימים לא קלים ואף סבוכים. כל הדרכים איך תנווטו את דרככם אל האור.

author |

דוד מארק

3.2.21

ליווי רפואי – להפוך את המסע לטוב יותר
לפעמים זה קורה כרעם ביום בהיר, לפעמים הבשורה מגיעה אחרי תקופה ארוכה של אי-ודאות והמתנה מורטת עצבים, ובכל מקרה ברגע שבו חולה מקבל אבחון רפואי למחלה חדשה, חייו כבר אינם כשהיו, והוא נדרש לצאת לדרך חדשה במאבק במחלתו. אותו חולה יצא מחדר הרופא עמוס במונחים רפואיים חדשים ומבלבלים ובשמות של בדיקות, תרופות וטיפולים שלא שמע עליהם מעולם. כעת עליו להתמודד לא רק עם המחלה החדשה אלא עם בלבול רב. הוא לא תמיד יודע למי אליו לפנות, מה לעשות קודם ומה אחר-כך, איזה מומחה ידע לתת לו את המענה הנכון, לאיזה טיפול הוא זכאי והיכן. לא אחת גם יתמודד עם אתגר כספי, ויאלץ למצוא משאבים להוצאות כספיות רבות ובלתי צפויות.
כדי שחולה יצליח לעבור את כל המכשולים שלפניו ולהשיג התמודדות טובה עם מחלתו נחוצה לו יד מכוונת, גורם כלשהו שילמד על הרקע הרפואי של החולה בשלמותו, יבין את הצורך שלו ואת הדחיפות, יכיר את כל מגוון האפשרויות הקיימות ויכוון אותו למענה המדויק ביותר והטוב ביותר עבורו. זהו למעשה הליווי הרפואי, ליווי שאנו מעניקים אצלנו בלמענכם מבית עמותת מפליא לעשות.
מטרת הליווי הרפואי היא להוריד מידיו של החולה את הנטל הכבד הכרוך בהתמודדות עם המחלה, לנהל את התקשורת הנדרשת מול הגורמים השונים כמו הרופאים, הקופות ובתי החולים, לטווח בינם לבין החולה ומשפחתו, להנחות את החולה בצעדיו הבאים וללוות אותו לאורך כל הדרך.
עם היד על הדופק
כדי להעניק את המענה המדויק ביותר, על היועץ הרפואי להכיר את המערכת הרפואית על בורייה, לשמור על קשר רציף עם בתי החולים וקופות החולים, להכיר את הטכנולוגיות החדישות ביותר, ללמוד על הרופאים הפועלים בארץ ובעולם באין-ספור התמחויות מורכבות ככל שיהיו ולמעשה לתאם בין הצורך של החולה להיצע הטיפולי הקיים.
יועץ רפואי שמחזיק בקשרים הדוקים עם הנפשות הפועלות במערכת הבריאות ומגייס את המומחים הטובים ביותר, יכול לסנכרן בין גורמים שונים למען הטיפול בחולה. לדוגמה כשיש מקרה מורכב הדורש את חוות דעתם של מומחים שונים, היועץ הרפואי יתאם סיעור מוחות בין כמה מומחים כדי לבחון את הפתרון הנכון ביותר. יועץ רפואי יכול לייצר שיתופי פעולה מיוחדים לטובת החולה, כך למשל אם חולה נדרש לניתוח שבארץ נחשב לנדיר, אך במדינה אחרת קיים מרכז רפואי המתמחה בניתוחים מסוג זה, היועץ הרפואי ידע להפנות את החולה לאותו בית חולים כדי להבטיח לו את הטיפול הטוב ביותר. במקרים שונים ייתכן שחוות דעת נוספת תמנע פרוצדורה מיותרת, כך מחקרים עדכניים מראים כי 30% מהניתוחים המתקיימים בעולם מיותרים. כשחולה מקבל חוות דעת אחת מרופא הממליץ לו לגשת לניתוח, אך שניים או שלושה רופאים אחרים סבורים שזה לא המקום לנתח, תיחסך מהחולה פרוצדורה מורכבת.
תהליך יעיל יותר
כשחולה מתמודד לבדו עם הטיפול הרפואי, הוא ככל הנראה יסתמך על המידע שהוא מקבל מהרופא או על מידע שמגיע ממקורות לא מוסמכים כמו הרשת או המלצות מחברים. הוא יקבע תור למומחה שנחשב לאוטוריטה וימתין לו חודשים בלי לדעת שיש רופאים נוספים בעלי ניסיון רב אך פחות מוכרים שיכולים לקבל אותו בתוך ימים ספורים, או שבקופה אחרת נמצא מומחה מתאים יותר מהמומחה שהגיע אליו דרך הקופה שלו. הוא לא יכיר את הטכנולוגיות הזמינות לו,ויותר מהכול, לא יהיה מי שיוודא שהוא אכן מקבל את הטיפול הטוב ביותר, שישמור על קשר הדוק איתו ועם בני משפחתו לאורך כל הטיפול, שישוחח עם הרופא המטפל לקבלת תמונת מצב ושיוודא שהיחס שהוא מקבל ראוי ואדיב.
הליווי הרפואי מאפשר לחולה לעבור את המסע שלפניו בצורה יעילה יותר, קלה יותר ונעימה יותר ולהגיע למענה הנכון ביותר. בלמענכם מבית עמותת מפליא לעשות אנו מעניקים את הליווי הרפואי ללא כל תמורה כספית, ומסתייעים ברופאים מומחים ברי-סמכא מהארץ ומהעולם שתורמים מיכולתם המקצועית בהתנדבות מלאה.
Experts on Speed Dial

Experts on Speed Dial

Function preservation during brain surgery

Function preservation during brain surgery

From the cancer research to the war against COVID-19

From the cancer research to the war against COVID-19

For our sake: Fighting Covid-19

For our sake: Fighting Covid-19

A collaboration between Lema'anchem organization and the University of Ariel

A collaboration between Lema'anchem organization and the University of Ariel

Medical guidance - making the journey better

Medical guidance - making the journey better

לבן-צר-לוגו-חדש.png
%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95-%D7%9C%D7%9E%D7
bottom of page