רפואה משלימה

הם ממליצים, מכוונים, בקיאים מאוד בלי שלמדו את המקצוע ובעיקר - מקבלים הרבה כבוד • תופעת "יועצי הרפואה" המקובלת במגזר החרדי תופסת גם לא מעט חילונים, והביקוש הגובר הוביל לפתיחת קורס מיוחד • "גם האנשים הכי משכילים ומוצלחים צריכים יד שתוביל אותם"

יהודה שלזינגר

מאת | 

למביט מן הצד זו תיראה סצנה מוזרה, אבל בבתי החולים בישראל כבר רגילים לראות אותה, ועכשיו היא מגיעה אפילו אל בתי החולים היוקרתיים המובילים בעולם. פמליה חרדית נכנסת לאחת המחלקות ומתקבלת כמו קבוצת בני אצולה: הם לא רופאים אלא יועצים רפואיים, או בשמם בתוך הציבור החרדי - "עסקני רפואה".

תופעת יועצי הרפואה נודעה לציבור הרחב סביב פעילותו של הרב פירר, אך מלבדו יש לא פחות מומחים, ועכשיו, לראשונה, נפתח קורס שיכשיר את הדור הבא של עסקני הרפואה (או "הדור הבא של הפיררים"). מי שהקים את הקורס המיוחד הזה הוא הרב יוסף ערבליך, איש נדל"ן העומד בראש ארגון "למענכם". כבר 22 שנה שהוא יועץ רפואי, ומספק מענה לפי בקשות ופניות אליו שהגיעו מפה לאוזן, בין השאר מפוליטיקאים, שחקנים, אנשי בידור ואושיות מהעולם החילוני שעליהן לא ניתן לפרט מפאת הסודיות הרפואית. לפני שלוש שנים, כשזרם הפניות הלך וגדל, הוא החליט להקים את הארגון וצירף אליו את הרב שמעון רגוביי, מי שבמשך שלושים שנה עמד בראש המחלקה לייעוץ רפואי בעזר מציון, ויחד יצרו השניים חיבור שעורר עניין ותהודה ברחוב החרדי.

"היועץ הרפואי" הפך עם השנים למקצוע של ממש בחברה החרדית. מדובר בדמות שהיא כלי עזר מוכר, חולים לא זזים בלי עצה מהם ועם הזמן הצטרפו גם החילונים להיות חלק מה"לקוחות". אחת המשתתפות בקורס החדש שנפתח היא מרים רוטנברג, בת 29 מבני ברק. היא למדה את מקצוע האחיות במכון טל ועוברת התמחות מיוחדת ברפואה דחופה בבית החולים איכילוב. לארגון ולקורס הצטרפה אחרי טרגדיה אישית שחוותה. "לפני שנה נפטרה בתי בת השלושה חודשים", היא מספרת, "היתה לה בעיה שקשורה לחור בין הקנה לוושט, רופאים לא ידעו מה לעשות, ולמרות שאני אחות לא ידעתי למי לפנות עם הבעיה הזו. הייתי שלושה חודשים בבית החולים, אבודה לגמרי. עד שהגעתי לרב ערבליך שמאוד עזר לי, עלה על הבעיה, דאג לרופא שמתמחה במצב שלה וליווה אותנו. התברר שהיה צריך לעשות ניתוח מיוחד.

"לצערנו, בסופו של דבר היא נפטרה. אבל אני החלטתי שמה שאני רוצה לעשות זה לעזור לאנשים שנמצאים במצב שבו אני הייתי. גם האנשים הכי משכילים ומוצלחים בעסקים מגיעים לפעמים לעניינים רפואיים ולא יודעים כלום, גם הם אבודים. צריך יד שתנחה ותכוון אותם, וזה מה שאני רוצה לעשות".

את ההכשרה התחילו לאחרונה רוטנברג ושלוש נשים נוספות, והקורס עובר בעיקר דרך לימודים, התנסויות והרבה עבודה מעשית בשטח. "עוברים במחלקות, עושים שיחות עם הרופאים. זה הכי חשוב", אומרת מרים, "במקביל אנחנו כבר אוספות פניות מחולים ויושבות עליהן עם הרב ערבליך והרב רגוביי, יש להם ניסיון, אנחנו עוברים על המסמכים הרפואיים, אנחנו לומדים מהם המון.

"בשבוע שעבר היה מקרה מורכב של אדם בן 30 עם גידול בראש. הוא שלח לנו מסמכים מסודרים, הציג את השאלות, והיו לו הרבה - איפה נכון לטפל? באיזה בית חולים? מי הרופא שמתמחה? מה אומרת הספרות הרפואית על מקרה כמו שלו? ויש עוד הרבה אלמנטים חשובים כמו איזה ביטוח יש לו ואיפה הוא מטופל. צריך גם להנגיש את הטיפול מבחינת הביטוח, זה אלמנט משמעותי. ישבנו על המקרה שלו שעות, מצאנו כמה דברים, הוא הגיע מאוד מבולבל ונפתח לו חלון".

לא מערערים על הרופאים

הכוח הכלכלי שמאחורי הקמת "למענכם" הוא מרטין וריצ'ארד, שהקימו לזכר אביהם את "קרן אברהם נתן ושושנה". מדובר ביהודים מארה"ב שרואים בעניין הרפואה סוגיה בוערת, ואף נעזרו לא פעם בעסקני הרפואה. רב הארגון הוא הרב צבי לאו.

ב"למענכם" מדגישים פעם אחר פעם כי הם לא רופאים. "'יועץ רפואי' זה אדם שעוסק בעיקר בהכוונה רפואית, על כל המשתמע מכך", אומר הרב ערבליך, "אדם שסובל מכאבים ברגל לא תמיד יכול להבין אפילו ממה הוא סובל, לפעמים זה כאבים מהברך, וגם אז לא כל אורתופד הוא מומחה לברכיים. גם בתוך הברך יש רזולוציות, יש בעיות של הרצועה הצולבת הקדמית ויש בעיות אחרות. יש אנשים שיש להם ידע וניסיון, אנחנו מחפשים רזולוציה מקסימלית של התאמה. הרבה פעמים זה מידע שלא זמין לציבור הרחב. הרבה פעמים אנשים מנסים להגיע למידע וטועים. ד"ר גוגל לא מביא את המידע המדויק והנכון ביותר.

"אנחנו לא רופאים. הרופאים למדו, יודעים ומרפאים. אנחנו יודעים לכוון, הרבה פעמים יש יותר מחלופה אחת לטיפול, יש מקרים שהרופא זורק את הכדור לחולה, אומר לו שיש אופציה כזו ויש אופציה אחרת ושהוא יבחר. הרבה פעמים רופאים מספרים את כל סל הטיפולים האפשריים אבל לא הכל מתאים לחולה. לחולה יש שיקולים נוספים של ביטוח רפואי, יכולת כלכלית ומצב אישי, למשל כמו בסוגיה של סרטן הערמונית. יש אפשרויות טיפול שונות, הרופא אומר מה החסרונות ומה היתרונות והחולה צריך להחליט, למשל האם הוא עוד רוצה ילדים או שלא, ומה הסיכוי בכל טיפול שמוצע. אנחנו מייעצים לחולה בהתאם לניסיון ולצורך שלו".

מקצוע היועץ הרפואי, מתברר, עתיק יותר ממה שנדמה. "לחזון איש, שהיה הרב הבלתי פורמלי של בני ברק לפני שמונים שנה, היה ידע נרחב ברפואה והיו מתייעצים איתו, מי שהפך את זה לנחלת הכלל ולעניין מוכר יותר היה הרב פירר", אומר רגוביי.

למה זה נפוץ בציבור החרדי? למה אצל החילונים אין דבר כזה?

"אין לשאלה הזו תשובה ממש טובה", אומר ערבליך, "אולי זה מתחיל מזה שחרדים פחות סומכים על הממסד, בכלל, על כל ממסד. בנוסף, יש קטע ידוע בציבור החרדי שתמיד צוחקים עליו, שאם לתושב בירושלים יש הפסקת חשמל הוא לא פונה למוקד העירוני אלא לבן של לופוליאנסקי שלומד איתו בישיבה כדי שיעזור לו. קודם מחפשים את הקשרים והעזרה בקהילה. היום זה כבר פרץ את גבולות העולם החרדי. המון חילונים פונים אלינו".

מה שמרתק בתופעה הוא היחס מבתי החולים בארץ ואפילו בחו"ל, שמקבלים את היועצים בזרועות פתוחות ומקדישים להם לא מעט זמן. לאחרונה חזר ערבליך מסבב בתי חולים בארה"ב, שם נפגש עם רופאים מ־NYU ועם רופאים מבית החולים מונטיפיורי, שגם הגיעו לישראל לביקור גומלין. "זה באמת לא עניין פשוט", הוא אומר, "תחשוב שאתה מגיע למוסכניק והבאת איתך חבר מוסכניק שאומר לו מה לעשות. זה עלול להתפרש כערעור על הסמכות. אבל זה לא כך. יש שיתוף פעולה מדהים ומעורר כבוד והשתאות.

"אנחנו מבינים שזה לא פשוט לרופא שלמד שנים ומתמחה בתחום לקבל פתאום התערבות בתחום מאדם מבחוץ, אבל הרופאים רואים את העזרה שבעניין. יש מקרים שיש חוסר אמון בין החולה לרופא, החולה לפעמים חושב שלרופא יש אינטרסים של לחסוך על מיטה או צילום, שהוא ממליץ על תרופה כזו או אחרת מטעמים שונים. כשהיועץ הרפואי נכנס לתמונה ואומר שזה מה שצריך לעשות ושזה הרופא הכי טוב, זה מקל דווקא על הרופאים. בנוסף, יש קשר אישי בין היועצים לרופאים".

כל מחלים - עולם ומלואו

כשאתם מפנים לטיפולים מסוימים, זה לא יוצר חשש מאינטרסים כלכליים?

"מעולם לא קיבלנו ולא נקבל כסף. מזה הכי נזהרים. התקצוב שלנו הוא מנדבנים. אין קשר עסקי עם גוף רפואי כי זה באמת יכול לגרום לחוסר שיקול דעת או ניקיון כפיים. הכל צריך להיות שקול ולפי מה שמתאים לחולה. בגלל זה כל החאפרים שקמים מסביב הם מאוד מסוכנים", אומר רגוביי, "אנחנו לא מקצרים תורים על חשבון חולים אחרים. חייבים להקפיד על זה, לא להפעיל לחץ על חשבון מישהו אחר. אנחנו כן לפעמים מאירים זרקור, מערכת הבריאות היא גדולה ועמוסה, לפעמים על סף קריסה, כמו שהרופאים בעצמם מעידים. לא מן הנמנע שיש פספוסים, זה קורה, מישהו הולך לאיבוד או שלא מזהים שיש אירוע שחייבים לטפל בו בדחיפות. לפעמים נאיר את עיני המזכירה או הרופא שיש סיבה דחופה יותר לתיק מסוים, או שאפילו כדאי לבדוק כיוונים נוספים ואחרים".

הקורס שפתחו ב"למענכם" הוא בשורה של ממש. כיום פועלים כעשרים יועצים רפואיים בציבור החרדי, ונוכח הביקור הרב, קמים מדי פעם גם "חאפרים" שיוצרים קשרים עם רופאים ואפילו עלולים לגרום לנזק. "סוגיית החאפרים היא עניין ממש מסוכן אבל זה לא העיקר, מה שחשוב באמת זה המשך העזרה לציבור", אומר רגוביי, "יש את הרב פירר שהוא ללא ספק המוביל בתחום, אבל חוץ מהעובדה שקשה להגיע אליו בגלל תורים ארוכים, הוא גם היחיד בסביבה שלו שיודע את המידע. זה רק הוא, מה יקרה בעוד חמישים שנה? צריך עוד מאה פיררים.

"אנחנו אוגרים מידע ולומדים כבר שנים ארוכות אבל אי אפשר לשמור את הדבר הזה רק אצל שלושה אנשים. בשביל זה פתחנו את הקורס. השאיפה היא להכשיר בקרוב לפחות עשרה יועצי רפואה חדשים, שכל אחד מהם גם יתמחה בנושא מסוים עד הסוף. כל יועץ שיוכשר יעסוק במקסימום שלושה תחומים, אבל בהם הוא יהיה הכי טוב שיש. הוא יידע את כל המידע ואת כל אפשרויות הטיפול בתחומים הללו".

דוד לוין, בעל תואר שני מאוניברסיטת בר־אילן בתחום המידענות הרפואית, נשכר לאחרונה על ידי הארגון כדי לתת ליועצים ערך מוסף. "יש מאגרים עצומים של ספרות רפואית", הוא מסביר, "כתבי עת רפואיים, מחקרים חדשים שמתפרסמים בכל רחבי העולם, חלקם בתשלום. אל רובם החולה הממוצע לא יכול להגיע. אני קורא, מחפש, שומע ומעביר לערבליך ולרגוביי את המידע הזה, וככה מוצאים עוד שיטות ואפשרויות טיפול".

"לערבליך ולרגוביי יש ניסיון רב", מוסיף גורם בארגון, "ערבליך מסתובב בין המחלקות, שומע על טכנולוגיות רפואיות או תרופות שיש לכל בית חולים ויודע לכוון מה שצריך. רגוביי, שהוא אדם מאוד סקרן בעולם הרפואה וקורא מחקרים, שמע על איזה טיפול שעושים בארה"ב ויכול להמליץ עליו במקרים מסוימים, ועכשיו בעזרתי, מגדילים את נפח המידע הרפואי".

"יש סיפוק גדול בלעזור לאנשים", מסכם ערבליך, "אין פה עניין של שכר. מי שזקוק לרפואה יודע כמה חסד ועזרה צריך בשעות האלה. כל מקרה שמפוענח ונגמר בבשורות טובות הוא עולם ומלואו. יש הרבה דברים שיועצי הרפואה הבאים צריכים ללמוד, אבל יש את תחושת השליחות, הסיפוק והאושר על טיפול נכון והבראה של חולה".

הכתבה פורסמה בעיתון ישראל היום.

https://www.israelhayom.co.il/article/652419

בקרו אותנו

השותפים שלנו

מפת האתר

למענכם - מפליא לעשות